SKMA Nyhetsbrev juni 2025
Det finns allvarliga problem med antisemitism på amerikanska universitet, men Trumpadministrationen utnyttjar judars utsatthet för att angripa politiska motståndare, den akademiska friheten och den liberala demokratin. Det menar en rad antisemitismforskare och flera judiska organisationer.
Sedan Hamas terrorattack i Israel den 7 oktober 2023 och Gazakrigets inledning har flera amerikanska universitet sett en ökning av antisemitiska incidenter. Problemet belyses bland annat i utredningar som gjorts på uppdrag av universitet som Columbia och Harvard. I dessa riktas även kritik mot ledningarnas agerande för att motverka antisemitism och trygga judiska studenters säkerhet, och åtgärder för att förstärka arbetet mot antisemitism presenteras.
Trumpadministrationen har sedan sitt tillträde 2025 riktat en rad angrepp mot universitet med krav på att de ska ändra sin verksamhet och undervisning i enlighet med regeringens direktiv. Initiativ som främjar mångfald, jämlikhet och inkludering ska stoppas och antisemitismen eller brister i arbetet mot densamma åberopas som skäl för att bland annat dra in federala anslag och återkalla visum för utländska studenter som varit aktiva i propalestinska demonstrationer.
Även om många judiska grupper ställt sig positiva till ökade krav på universiteten att vidta åtgärder mot antijudiska yttringar, så har flera stora judiska organisationer och en lång rad antisemitismforskare avvisat president Trumps exekutiva order om att ”bekämpa antisemitism” som ett svepskäl för att angripa politiska motståndare och som ytterligare ett led i inskränkningarna av yttrandefriheten och den akademiska friheten, och i underminerandet av den liberala demokratin.
Jonathan Jacoby, chef för Nexusprojektet som arbetar mot antisemitism och samlar flera ledande forskare på området, betonar i ett uttalande att antisemitismen på campus är ett reellt och allvarligt problem men att Trumps politik är ”en cynisk instrumentalisering av legitima farhågor om judars säkerhet för att undertrycka grundlagsskyddade yttranden”.

Jonathan Jacoby, chef för The Nexus Project. Foto Wikimedia Commons
Hotet om att deportera studenter som deltar i protester ”underminerar inte bara grundläggande demokratiska värden, det utsätter också amerikanska judar för större risker genom att ge näring till antisemitiska troper om judisk makt och censur”, sa han. Judars säkerhet är förbunden med skyddet av demokratiska institutioner och medborgerliga friheter för alla, inte med auktoritära åtgärder som riktas mot andra minoriteter, underströk Jacoby.
En snarlik kritik kom från tio judiska organisationer som representerar mittfåran av den amerikanska judenheten. I ett gemensamt uttalande, publicerat av Jewish Council for Public Affairs den 15 april, avvisade de ”det falska valet mellan att bekämpa antisemitism och upprätthålla demokratin”.
”Vi förkastar all politik och alla åtgärder som underblåser eller utnyttjar antisemitism och ställer grupper mot varandra, och vi fördömer otvetydigt exploateringen av judars verkliga oro för antisemitism för att undergräva demokratiska normer och rättigheter”, skrev de. Trumps åtgärder ”gör inte judar – eller någon annan grupp – säkrare. Snarare gör de oss bara mindre säkra.”
Många kritiker har också framhållit att den politiska exploateringen av frågan tydliggörs av det faktum att Trump och flera i hans administration själva sedan länge spridit och legitimerat antisemitiska budskap, och uttryckt stöd för högerradikala partier och grupper som torgför antijudisk propaganda.
Om Trumpadministrationen på allvar oroar sig över antisemitism kan de börja med att städa upp i de egna leden, skrev Förintelseforskaren Christopher Browning i New York Review of Books den 10 april. Nu används frågan i stället som förevändning för att dra in finansiering, demoralisera och försvaga den högre utbildningen i USA, hävdade han.
En liknande poäng gjordes av Jonathan Chait i The Atlantic den 11 mars. Trumpadministrationen utnyttjar frågan om antisemitism för att skrämma politiska motståndare samtidigt som den ger stöd till sin egen antisemitiska falang, skrev han.
En undersökning som utfördes av The Jewish Voters Resource Center i maj visade att en stor majoritet av de amerikanska judarna motsatte sig Trumps åtgärder för att ”bekämpa antisemitism”. En annan studie, genomförd av GBAO Strategies i april och maj, visade att 52 procent av USA:s judar anser att Trump kan beskrivas som ”antisemitisk” och närmare 70 procent menar att han kan beskrivas som ”rasistisk” och ”fascistisk”.