SKMA Nyhetsbrev december 2025
Den 14/10 publicerades en granskning av Inas Hamdan i Expressen, om aktivister bakom Global Sumud Flotilla som hyllat Hamas och andra terrorgrupper. På sociala medier hade en aktivist också delat filmklipp med antisemitiska konspirationsteorier om den judiska bankirfamiljen Rothschild, som i århundraden använts som symbol i antisemitisk propaganda för judarnas påstådda makt över finansvärlden och förmenta strävan efter världsherravälde.
I filmklippet, som hade rubriken ”De läcker sanningen och hoppas att du ignorerar den” och hashtaggarna ”#jews” och ”#israel”, påstods bland annat att ”pengar är makt, pengar är det enda vapnet som juden har att försvara sig med”.
I Expressen kommenterade SKMA:s kanslichef Mathan Shastin Ravid: – Inlägget sprider en konspirationsteori om judar, makt och pengar, här symboliserat av Rothschild. Talande nog utnyttjas i princip samma klipp ur den amerikanska filmen ”The house of Rothschild” som användes i den nazityska antisemitiska propagandafilmen ”Der ewige Jude” (”Den evige juden”) 1940, sa han.
SKMA