SKMA Nyhetsbrev oktober 2025
Den 16/9 publicerade Judiska ungdomsförbundet i Sverige (JUS) en rapport om otrygghet och utsatthet bland judiska studenter och anställda vid svenska universitet och högskolor efter Hamas terrorattack i Israel den 7 oktober 2023 och Gazakrigets utbrott.
Rapporten bygger på en enkätundersökning genomförd under våren 2025 med fasta svarsalternativ och fritextsvar. Enkäten distribuerades genom JUS och dess nätverk till sammanlagt ca 100 judiska studenter och universitets- och högskoleanställda, varav 57 personer svarade. Respondenterna kommer från åtta universitet och högskolor runtom i Sverige.
I rapporten framhåller JUS själva att det ”finns en ganska stor urvalsosäkerhet i den kvantitativa delen av undersökningen”, varför slutsatserna i hög grad baseras på ”vad som framkommit i fritextsvaren i kombination med den kvantitativa delen av undersökningen”. Resultaten av sådana här undersökningar bör alltid tolkas med viss försiktighet. Det finns också en viss oklarhet kring vilka incidenter som har kategoriserats som antisemitiska. Men rapportens oroande slutsatser ska tas på allvar, och ligger i linje med vad andra rapporter om judars upplevelser av utsatthet visat.
NÅGRA RESULTAT I KORTHET:
- 9 av 10 respondenter anser att tryggheten på universitetet/högskolan har försämrats efter den 7 oktober 2023. Flera beskriver hur de därför börjat dölja sin judiska identitet exempelvis genom att ta av eller gömma judiska symboler (såsom smycken med Davidsstjärna), undvika att tala öppet om sin judiska identitet eller att låta bli att nämna släktband eller andra kopplingar till Israel.
- Omkring hälften av respondenterna uppger att de efter den 7 oktober 2023 vid något tillfälle övervägt att avstå från att vistas på campus eller i universitetsområdet.
- Över hälften uppger att de i mindre utsträckning känner sig som en del av universitets- och högskolegemenskapen efter den 7 oktober 2023.
- Tre fjärdedelar av de tillfrågade upplever i mycket stor eller ganska stor utsträckning att pro-palestinsk aktivism och demonstrationer på campus skapar otrygghet.
- Hälften av respondenterna uppger att de har varit med om eller bevittnat en antisemitisk incident på sitt universitet eller högskola sedan 7 oktober 2023.
- 9 av 10 uppfattar att deras universitet eller högskola inte agerar för att motverka antisemitism, och fler än 8 av 10 upplever inte att deras universitet eller högskola arbetar för att öka deras trygghet.
- Drygt 6 av 10 respondenter anser att deras universitet eller högskola i låg grad förstår vad antisemitism är eller hur den uttrycks.
- 7 av 10 har låg eller mycket låg tilltro till att samhällets institutioner kan bistå dem om de utsätts för antisemitism.
Med utgångspunkt i rapportens resultat presenteras också olika åtgärdsförslag. Man uppmanar bland annat lärosätena att upprätta tydliga handlingsplaner mot antisemitism och betonar vikten av utbildning om samtida antisemitism för undervisande personal, studentkårer, säkerhetspersonal och stödfunktioner.
SKMA
En något mer utförlig sammanfattning av JUS rapport, med exempel på citat från fritextsvaren, publicerades som ett inlägg på SKMA:s blogg den 17/9–25.
