SKMA Nyhetsbrev mars 2025
Pontus ”Anjo” Björlund är en av Sveriges största youtubers. I januari bjöd han sin publik, som till stor del består av barn och unga, på grov antisemitism och hyllningar av nazismen. Ett skrämmande tecken på hur judehat normaliseras i olika politiska miljöer, skriver Mathan Shastin Ravid.
Pontus Björlund, känd som ”Anjo”, är en av Sveriges största Youtubers. Den 16/1 publicerade han ett samtal på sin Youtubekanal med Leo ”Kinesen” Carmona, tidigare känd från hiphopkollektivet Kartellen, och Pär Öberg, talesperson för nazistiska Nordiska motståndsrörelsen (NMR).
Att Carmona är en antisemitisk konspirationsteoretiker och att Öberg företräder en av Sveriges mest extrema rasistiska och våldsbejakande organisationer är inget som klargörs för tittarna. Att Carmona så sent som i december 2024 gästade NMR:s podd, och där bland annat påstod att ”judarna är största svinen och en ohyra i mänskligheten”, nämns inte heller. I stället får gästerna presentera sig själva. Carmona, som gästat Björlunds kanal tidigare, berättar att han bland annat är ”opinionsbildare” och ”debattör”, medan Öberg förklarar att han är engagerad ”i ett politiskt parti” för att han vill ”försöka få fram en politik som ska rädda det här landet undan undergång”.
Björlund har inga invändningar mot introduktionerna och klargör att han kommer sitta med ”som en nyfiken liten student och bara lyssna och lära mig någonting förhoppningsvis”. Han tillägger också att ”vi kommer att använda lite av kodord i det här avsnittet, så får man räkna ut det själv liksom”.
Det som följer är ett två timmar långt samtal fullt av glorifiering av nazismen och grov antisemitism, utan att ordet ”judar” någonsin nämns. Bland annat förklaras att ”Mustaschmannen” (Hitler) genomförde ”mirakel” när han tog makten i Tyskland 1933 genom att ”skicka ut” ”offerkoftorna” (judarna) som styrde bankerna, ”lånade ut pengar mot ränta” och ägnade sig åt ”ocker”. På Instagram har Carmona tidigare sagt att judar ”bara gnäller och tar fram offerkoftan”. I samtalet med Björlund och Öberg beskriver han judeförföljelsen i Nazityskland och Förintelsen (”den så kallade Holocaust”) som ett svar på och försvar mot ”offerkoftornas” ”attack” på den tyska rasen, den tyska kulturen och kärnfamiljen. En attack som genomfördes med bland annat ”porr”, ”hbtq”, ”bögeri”, ”transgendergrejen”, ”feminismen” och ”pedofili”.
Carmonas påståenden, som hämtade direkt ur en nazitysk propagandaskrift, uppskattas föga oväntat av NMR-talespersonen Öberg. Ja, det stämmer, ”den samlade kofteliten” förklarade krig mot Tyskland 1933, tillägger han. Och den styr fortfarande porrindustrin, berättar Öberg senare.
Redan på 1930-talet var judarnas plan att utrota ”arierna” och deras modus operandi har länge varit att styra banker, media och kultur för att därigenom kunna ”manipulera”, fortsätter Carmona. Öberg inflikar att deras makt inte minskat och anger ”utrotningen” i Gaza som ett ”lysande exempel” på detta.

Pontus ”Anjo” Björlund (i mitten) med sina gäster Leo ”Kinesen” Carmona (till vänster) och Pär Öberg. Skärmbild från Youtube.
Så flyter samtalet på. Carmona och Öberg fyller instämmande i varandras meningar, medan Björlund sitter i mitten utan kritiska frågor. När han väl ställer ”frågor” så reproduceras inte sällan antisemitiska troper, som till exempel när han undrar om det inte är så att judar ”i sin tro ser sig själva som bättre än alla andra”. Och Björlund återkommer under samtalet till hur ”intressanta” budskapen är och hur han och många av hans tittare inte är lika ”insatta” som Carmona och Öberg och därför kan lära sig mycket av dem.
De ”lärdomar” som tittarna serveras består av grov antisemitisk propaganda, och i centrum står myten om en judisk världskonspiration. Denna myt är en grundpelare i nazismen, men spelar även en central roll i den antisemitism som sprids i andra politiska miljöer. Den används idag liksom tidigare för att ”förklara” allt som är fel i världen.
I samtalet med Björlund påstår Carmona och Öberg bland mycket annat att judarna styrde den transatlantiska slavhandeln, och att kommunismen och den ryska revolutionen var en judisk konspiration, varför Operation Barbarossa ska ses som Hitlers försvarskrig mot ett av judarna styrt Sovjetunionen. Men inte bara kommunismen utan även kapitalismen och nyliberalismen är ”skräddarsydda” av judarna som därmed ”garderat sig”, förklaras det. Myter som skulle kunna vara hämtade från det antisemitiska falsariet Sions vises protokoll, där judarna påstås ligga bakom socialismen, kapitalismen, liberalismen och demokratin för att skapa motsättningar och kaos och därigenom ta kontroll.
I samtalet framställs även EU som en judisk skapelse, med syfte att ta kontroll över vår kontinent. På andra sidan Atlanten är judarnas makt minst lika stor, försäkrar man, och hela den amerikanska befolkningen är ”indoktrinerad” av ett av judarna styrt Hollywood. Om man ska tro Carmona och Öberg är det svenska folket precis lika ”vilseledda” som det amerikanska, såväl svensk media som politiker, akademiker och den svenska antirasistiska rörelsen sägs vara styrda och betalda av judarna och Israel. Endast proisraeliska röster får komma till tals och premieras, och det spelar ingen roll vem som vinner politiska val för det är ändå judarna som styr. Dessutom var Coronapandemin ”fabricerad” av judarna.
Förutom de ständiga referenserna till ”offerkoftorna” och ”Mustaschmannen” används även andra termer som förekommer som kodord i antisemitisk propaganda, som ”sionist”, ”Soros”, ”Wallenberg”, ”Bankmaffian”, ”Kalergi”, ”Bonnier”, ”New World Order”, ”Deep State” och ”Rothschild”. Det sistnämnda är namnet på en känd bankfamilj som i antijudisk argumentation sedan 1800-talet använts som symbol för en påstådd judisk makt och global sammansvärjning, en myt som även använts i nazistisk propaganda sedan mellankrigstiden. Enligt Carmona och Öberg kontrollerar Rothschild hela världens finanssystem.
Konspirationsteorin om terrorattackerna i USA 2001 som en ”false flag”-operation dyker också upp. Carmona och Öberg låter tittarna veta att det egentligen var judarna som låg bakom attackerna och beskyllde Al Qaida för dem i syfte att kunna starta olika krig i Mellanöstern och översvämma Europa med flyktingar. Här anknyter man till den i högerextrema miljöer sedan länge mycket spridda konspirationsteorin om att judar genom att befrämja invandring av ”icke-vita” till väst söker genomföra ett ”folkutbyte” och därigenom åstadkomma ett ”folkmord på vita” och för alltid upplösa den ”vita kulturen” eller ”rasen”.
Mot slutet av samtalet hyllas Hitler och det Carmona och Öberg kallar hans ”utopi” till stat ännu en gång. Det Sverige, Europa och hela världen behöver idag, förklaras det, är att nazisterna kommer till makten igen, det skulle bli ett ”paradis”, och folk måste ”vakna upp”, ”våga tänka utanför boxen”, ”göra sin research” och se igenom judarnas komplotter för att ”söndra och härska”. ”Ja, det verkar ju som sagt att dom har en plan, och den verkar ju fungera”, som Björlund själv summerar det. Sen avslutar han med att ännu en gång tacka för ett ”intressant” samtal.
Sedan Hamas terrorattack i Israel hösten 2023 och kriget i Gaza har en ökad spridning och normalisering av antisemitism blivit tydlig i olika politiska miljöer. Bland annat har propagandan från nazistiska NMR och andra högerextrema grupper varit omfattande och de tar, som Christer Mattsson, föreståndare för Segerstedtinstitutet vid Göteborgs universitet påpekat, varje chans att synas och hitta nya kanaler och vägar för att sprida sin verklighetsuppfattning.
Samtidigt har en lång rad influerare – ofta med en propalestinsk och antirasistisk profil – torgfört antisemitiska konspirationsteorier på sociala medieplattformar med många unga användare, som Instagram och Tiktok. Sedan länge är det också tydligt att den svenska rapmiljön, som Carmona är känd från, har stora problem med spridning av antisemitiska budskap.
Efter att ha legat uppe i ca en vecka försvann samtalet med Carmona och Öberg från Björlunds Youtubekanal. Vid det laget hade videon haft ca 90 000 visningar samt fått över 2 700 gillande ”tummar upp” och ca 1 300 kommentarer, de allra flesta av dem hyllningar och hejarop. Enligt Björlund själv tog Youtube ner videon på grund av att folk hade anmält den, och på Instagram beskrev han det senare som märkligt, apropå kritiken han fick, att man inte kan ”ha ett lugnt samtal om vem som styr bankerna i världen”.
Enligt Medieakademin är Björlund svenskspråkiga Youtubes tredje största influerare (och sjätte största konto) med över 215 000 prenumeranter, varav många är barn och unga. Att han gav en plattform till Carmona och Öberg kallar forskaren Tobias Hübinette ett tecken i tiden, en illavarslande påminnelse om att ”den unga generationen just nu marineras i en giftig blandning av antisemitism, högerpopulism och gangstersubkultur”.
Pontus ”Anjo” Björlunds videor når en väldigt stor publik som nu kan ha påverkats av grov antisemitism och nazistisk propaganda. Det är synnerligen oroande och farligt.
Mathan Shastin Ravid