SKMA Nyhetsbrev december 2024
Regeringens belöningsmedalj Illis quorum meruere labores är en av regeringens främsta utmärkelser och tilldelas personer som gjort framstående insatser för kulturella, vetenskapliga och andra allmännyttiga ändamål. En av dem som i år tilldelades medaljen är Lena Jersenius.
Lena Jersenius är styrelsemedlem i SKMA, var under många år kommitténs kanslichef och är idag projektledare för Hågkomstprojektet, SKMA:s regeringsstödda utbildningssatsning för skolelever och lärare om Förintelsen, antisemitism och rasism som inkluderar studieresor till Förintelsens platser.
Lena Jersenius tilldelades Illis quorum meruere labores av åttonde storleken ”för hennes mångåriga arbete med att utbilda svenska högstadieelever och lärare om Förintelsen, nazismens brott och antisemitism. Hennes outtröttliga arbete för studieresor till Förintelsens platser i Polen och andra delar av Europa har bidragit till att kunskapen om Förintelsen förs vidare.”